Menu
Vianoce

Vianoce

Autor článku: Monika Kóňová

Nepoznám iné obdobie, na ktoré sa ľudia tešia tak ako na Vianoce. Či už deti alebo aj dospelí a všetci tí, ktorí milujú zemiakový šalát a vyprážaného kapra.

Vianočné sviatky sú čas kedy sa stretne celá rodina za jedným stolom, vychutná si spoločnú večeru a strávi pekné chvíle pokope. V dome vyhrávajú vianočné koledy a niekde v podvedomí je cítiť  jemnú vôňu ihličia. K Vianociam neodmysliteľne patrí aj vianočné pečenie, ktoré je výsadou každej gazdinej. Či sú to už klasické medovníčky, linecké koláčiky alebo medvedie labky. V každej rodine sú tiež vlastné zvyky, ktoré sa zväčša dedia z generácie na generáciu. A to je na Vianociach naozaj krásne.

Naše Vianoce vždy znamenali, že sme z vitríny vytiahli sviatočnú jedálenskú súpravu, ktorú sme používali hádam dva krát do roka. Jesť z nej bola vždy paráda. Najprv sa musela pekne umyť , potom sa nachystal stôl a vyleštil sa príbor.  Ako deti sme sa nevedeli dočkať kedy sa zotmie, spoza okna sme totiž sledovali farebné blikajúce svetielka u susedov.

Mama medzitým zohriala kapustnicu, ktorá sa celý deň varila a dala ju do krásnej porcelánovej misy. Oplátky, med boli položené v miske a na malých tanierikoch, a kapor a šalát už odpočívali vo veľkých misách. Prebehli všetky modlitby, zjedli sme oplátku a nabrali si kapustnicu. Potom sme sa nevedeli dočkať majonézového šalátu, ktorý jeme naozaj len jeden deň v roku.

Po večeri sme opäť pozerali z okna, či náhodou neuvidíme Ježiška u niekoho doma a keď zazvonil zvonec, vedeli sme, že sa u nás práve zastavil:) Rozbehli sme sa k stromčeku ale už sme ho nevideli. Len rýchlo priniesol darček a utekal urobiť radosť aj iným deťom.

Naše vianočné tradície dodržiavame aj keď už dávno nie sme deti. Nie je to tak veľa rokov dozadu, kedy sme trávili Vianoce stále u rodičov a bol počuť aj ten tradičný zvonček, hoci sme už boli dospelí. Teraz keď už máme vlastné rodiny, priniesli sme si aj ďalšie zvyky, ako vítanie hostí pri vianočnom stole alebo rôzne jedlá, ktoré každý pozná práve od mamy a Vianoce si bez nich nevie jednoducho predstaviť.  Na druhej strane dbáme aj na tradície a vianočný stôl je u nás vždy pekne prestretý. Vytiahneme najlepší porcelán, stôl pekne ozdobíme, pridáme svietnik a keď sa zotmie zapálime sviečky. Za jemnej melódie vianočných pesničiek sa pustíme do šalátu a pre šťastie si odložíme šupinky z kapra do peňaženky. 

V rôznych regiónoch, ale aj od rodiny k rodine sa vianočné zvyky a vianočná večera veľmi líšia. Niekde je nepredstaviteľné nejesť kapustnicu, inde sa vôbec na štedrý večer nevarí, ale podáva sa napríklad šošovicová, hubová alebo fazuľová polievka. Niekde stačia na vianočnom stole oplátky, s medom a cesnakom pre dobré zdravie, inde sa pripravujú tradičné bobaľky. Obľúbeným zvykom je napríklad aj prestrieť stôl pre neohláseného hosťa.

Nech už sú vaše zvyky akékoľvek, Vianoce sú predovšetkým sviatkom pokoja, tak si ich nezabudnite užiť v kruhu najbližších.

Čítalo 1404 ľudí

Komentáre:

Súvisiace články